خدمات استودیو کِریدیا در بخش گرافیک

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک، مهارت ایجاد محتوای بصری برای انتقال پیام است!

طراحان گرافیک از المان های بصری مانند خط، نقطه، اشکال هندسی، فونت ها، متون، رنگ ها و چیدمان آنها بهره میگیرند تا به مخاطب مطلبی را منتقل کنند.

طراحی گرفیک یک مهارت باستانی و بسیار قدیمی است که بر میگردد به ۱۷ هزار سال پیش بصورت نقاشی های داخل غار های مصری بصورت نوشته های تصویری. سر منشا طراحی گرافیک بر میگردد به سال ۱۹۲۰ زمانی که صنعت چاپ به راه افتاده و بسیاری از فعالیت ها مانند طراحی لوگو به وجود آمد و جاذبه های زیبایی شناسی و بازاریابی مورد توجه قرار گرفت تا بتوان نظر مخاطبین را توسط عکس ها، رنگ ها و تایپوگرافی ها جلب کرد. طراحان گرافیک در تلاش هستند که بهترین تجربه کاربری – یا در اصطلاح UX  (User Experience) – را برای مخاطبین با توجه به استفاده صحیح از المان های بصری فراهم کنند. زیبایی شناسی که توسط طراحان گرافیک به کار برده میشود باید هدف داشته باشند، آن ها در طراحی UX صرفا فقط به خاطر هنر، هنر نمی آفرینند. پس نتیجه میگیریم طراحی گرافیک باید در راستای فهم و درک مخاطبین هدف ما باشد.

وقتی به طراحی فکر میکنید، یاد تبلیغات هنری، گرافیک های چشم نواز در وب سایت ها، چیدمان های زیبای مجلات، تابلو ها و بیلبورد های خیابان ها، پوستر ها، اینفوگرافیک ها، جلد کتاب ها، برچسب محصولات، کارت ویزیت، رابط کاربری برنامه های موبایل و کامپیوتر و… میافتید؟ همه این ها و موارد بسیار بی شمار دیگر نمونه هایی از طراحی گرافیک هستند.

طبق گفته موسسه گرافیک آمریکا (AIGA) طراحی گرافیک مجموعه ای از فعالیت های هنری، برنامه ریزی و اجرای ایده ها با استفاده از المان ها و عناصر گرافیکی و بصری و متون است. به عبارت دیگر طراحی گرافیک ایده ها یا پیام های خاصی را از طریق تصویر ها بهم ارتباط میدهد. این تصوایر میتوانند به سادگی یک آرم تجاری بوده یا به همان اندازه مانند یک طراحی یک وب سایت پیچیده باشند.  الکساندرو کلافتوس طراح خلاق در Vertex Innovation میگوید: ” طراحی گرافیک، المان های گرافیکی و نوشتاری را به کار میگیرد و گونه های مختلفی از رسانه را پیاده سازی میکند. طراحی گرافیکی به ارتباط بین مصرف کننده و تولید کننده کمک میکند. پیام پروژه، رویداد، کمپین یا محصول را منتقل میکند.”

طراحی گرافیک می تواند برای ترویج و فروش محصولات از طریق تبلیغات استفاده شود، از طریق وبسایت اطلاعات پیچیده را بصورت بسیار ساده و واضح به شکل اینفوگرافیک منتقل کند. لازم به یادآوری است که اگرچه طراحی گرافیک اغلب دارای هدف تجاری مانند لوگو و تراکت و کاتالوگ است، اما از کارهای طراحی گرافیکی صرفا به عنوان ابزاری برای بیان هنر و ایجاد آثار هنری نیز استفادی میشود.

المان های طراحی گرافیک

برای شناخت بهتر طراحی گرافیکی، بسیار مهم است که شناختی کلی راجب المان ها و اصولی که یک طراحی را میسازند را بدانیم. این المان ها شامل زیر هستند:

 • رنگ
 • خط
 • شکل
 • بافت ی الگو
 • فضا
 • فرم
 • اندازه

از این عناصر در رابطه یا تقابل با یکدیگر برای ایجاد طرح های دیدنی و چشمگیر استفاده می شود. طراحان گرافیک همچنین از اصول طراحی استفاده می کنند که شامل تعادل ، تأکید ، حرکت ، الگو ، تکرار ، نسبت ، ریتم ، تنوع و وحدت است. درک چگونگی و زمان استفاده از این عناصر و اصول برای طراحی خوب ضروری است.

انواع طراحی گرافیک

همانطور که قبلا ذکر شد عنوان “طراحی گرافیک” همه چیز را بیان نمیکند. طراجی گرافیک از بسیاری زمینه ها و تخصص ها تشکیلی شده است، از طراحی چاپ گرفته تا طراحی وب، انیمیشن و حرکت. طراحی گرافیک تقریبا برای هر علاقه ای گزینه هایی را ارائه میدهد.

یکی از محبوب ترین و در حال رشد ترین تخصص ها، طراحی وب است. طراحان وب وظیفه ایجاد صفحات با کاربردی آسان و در عین حال خوشایند برای وب سایت ها را دارند. آنها همچنین وظیفه دارند سایت ها را در دسترس و متناسب با انواع Device ها (مانیتور، موبایل، تبلت و …) در دسترس قرار دهند. هرچه مشاغل بیشتر و بیشتر به صورت آنلاین حرکت میکنند، طراحان وب برای ایجاد سایتهای قانع کننده برای مصرف کننده بیشتر و بیشتر تلاش میکنند.

اگر طراحی وب بحث و علاقه شما نیست ، گزینه های بسیار دیگری وجود دارد. به عنوان مثال انیماتورها جلوه های ویژه ، نمایش های تلویزیونی ، بازی های ویدئویی و فیلم ها را ایجاد می کنند. طراحان تلفن همراه برای ایجاد و طراحی برنامه های قابل استفاده و بصری جذاب با برنامه نویسان همکاری می کنند. طراحان چندرسانه ای با صداها ، تصاویر ، فیلم ها ، گرافیک و موارد دیگر کار می کنند. بنابراین مهم نیست که علایق شما در چاپ ، وب ، فیلم یا موارد دیگر از آن قرار داشته باشند ، چرا که در هر صورت ممکن است طراحی گرافیکی تخصصی برای شما بوده و لازمه کلیه زمینه های ذکر شده باشد.

طراحی گرافیک بعنوان یک شغل

فناوری روز افزون که دائما در حال رشد و تغییر است تغییرات گسترده ای را در نحوه عملکرد مشاغل به ارمغان آورده است. با تاکید بیشتر بر حضور آنلاین این تغییر در تفکر عموم منجر به تغییرات بزرگی در طراحی گرافیک نیز شده است. از این رو تقاضا برای طراحان گرافیک “سنتی” که در درجه اول برای ناشران چاپ کار میکنند کاهش یافته است اما این کل ماجرا نیست.

طبق اعلام دفتر آمار کار (BLS) ، اشتغال طراحان گرافیک در خدمات طراحی سیستم های رایانه ای ۲۰ درصد در حال رشد است. بخش اعظم این تقاضا باعث افزایش نیاز تجارت و سازمانها به گرافیک دیجیتال و تصاویر شده زیرا تمرکز خود را به سمت اینترنت میبرند.

بنابراین با این گفته ها، برخی عناوین شغلی طراحی چیست؟ ما بیش از ۱۲،۰۰۰ پست شغلی را که به مدرک طراحی گرافیک نیاز دارند ، تجزیه و تحلیل کردیم و دریافتیم که عناوین زیر رایج ترین است:

 • طراح گرافیک
 • طراح وب
 • مدیر هنری
 • طراح بصری
 • طراح تجربه کاربری (UX)
 • گرافیست

ابزار طراحی گرافیک

ابزار طراحی گرافیک

ابزار طراحی گرافیک

اکنون که می دانید چه نوع مشاغل و تخصص هایی در مورد طراحی گرافیک وجود دارد، می توانید با بدست آوردن ابزارهای مناسب ، کار خود را شروع کنید. یکی از اولین و ارزان ترین ابزاری که می توانید در طراحی گرافیک امتحان کنید ، یک صفحه طراحی است. طراحان گرافیک معمولاً قبل از مراجعه به رایانه ، ایده ها یا پیش نویس های خشن را روی کاغذ ترسیم می کنند تا فرایند را انجام دهند.

گفته می شود، رایانه ها و نرم افزارهای طراحی در شرایط دیجیتال امروز حتی اگر قصد چاپ دارید، ابزارهایی ضروری هستند. نوع رایانه مورد نیاز شما بر اساس سلیقه شما است ، اما وقتی صحبت از نرم افزار می شود، محصولات Adobe مانندPhotoshop ، Illustrator و InDesign پایه اصلی در دنیای طراحی گرافیک هستند. اگر تازه کار را شروع کرده اید و نمی خواهید به برچسب قیمت بالایی که محصولات Adobe اغلب آنها را حمل می کنند، نگاه کنید ، نرم افزار رایگان منبع آزاد مانند GIMP می تواند به شما در تسلط به اصول اولیه کمک کند.

سرانجام ، ایده ها و الهام گرفتن، چیزی است که یک طراح گرافیک بیشترین نیاز را دارد. چاد بیرنباوم ، بنیانگذار Duckpin Design می گوید: “شما باید یک مفهوم محکم داشته باشید که پایه و اساس طراحی و ارتباطات شما باشد.” “این مفهوم و ایده ابتدا باید روی کاغذ کار کند و سپس از رایانه به عنوان ابزاری برای زنده ماندن این مفهوم استفاده می شود.” طراحان گرافیک از دنیای اطراف خود الهام می گیرند، بنابراین اگر نگران باشید ، به اندازه کافی خلاق نیستید، به بیرون بروید، ایده های خود را از دوستان خود بگیرید یا از اینترنت به دنبال ایده باشید.

آیا شما آینده ای در طراحی گرافیک دارید؟

گرافیک از اهمیت بیشتری برخوردار می شود زیرا مشاغل و مصرف کنندگان به طور یکسان برای ارائه خدمات سریع و آسان به اینترنت روی می آورند. دانستن نحوه ایجاد گرافیک بصری قانع کننده ، پتانسیل شما را در بازار تقویت می کند.

اسمیت (یک طراح گرافیست) می گوید: “طراحی ، مانند همه زمینه های خلاقانه ، هم به رویکرد یک صنعتگر نیاز دارد و هم به چشم یک هنرمند.” “شما باید برای کار روی مهارت خود صبر داشته باشید و چشم به جزئیات بکشید تا زیبایی را در بخش های روزمره زندگی ببینید.”